Mobil Okey Oyunu

Mobil Okey Oyunu

key, dünyanın krizlerle ve savaşlarla çalkalandığı bir dönemde hayatımıza girmiş, tarihin en yaygın oyunlarından. Bir zaman için der masalarda ıstakalarla ve taşlarla verilen o mücadele, önce Çanak Okey ile internete son yıllarda da telefonumuza girdi. Sizin için internetli veya internetsiz mobil okey oyunlarını bir araya getirdik.
Yıl 1930. O zaman içinder bilgisayar yok, haliyle uygulamaylama dillerinin yaygınlaşmasına daha onlarca sene var. Aynı zamanda tüm dünya, Büyük Buhran gibi 50 milyon işsizin ortaya çıkmasına neden olan bir krizle boğuşuyor. I. Dünya Savaşı’nın yankıları sürerken ve ikincisi için temeller atılırken tahmin edin ne oluyor: İnsanlar eğlenmek istiyorlar. 

O dönemde bir masa oyunu dizayncısı olan Ephraim Hertzan, evinin arka bahçesinde hummalı bir çalışma yürütüyor. Hertzan, 1’den 13’e kadar sıralı, 2 x 4 renkli ve eşli 106 taş ve 4 adet tahtadan oluşan tuhaf bir oyun geliştiriyor. Tasarladığı oyuna içerisinde bulunan joker anlamındaki 4 özel taşın adını veriyor: Okey.


Okey, zaman içinde kıtalararası bir üne kavuşuyor. 1977’de ABD’nin en fazla satan masa oyunu oluyor. Tabii bizim Hertzan köşe! Hayatı boyunca bir daha para veya okeye dördüncü bulma sorunsı yaşamıyor. 

Bu sırada Almanya’ya giden Türkler oyunu ülkemize getiriyorlar ve bazı kurallar zaman içinde değişiyor. 1980’li yıllarda internetin hayatımıza girip 1990’lı yıllarda yaygınlaşması, 2000’li yıllarda okeyin dijital olarak karşımıza çıkmasını sağlıyor. 

2010’lu yıllar ise okeyi, 101’i; internetli veya internetsiz biçimde oynayabileceğimiz yıllar oldu. Biz de şayet bir okey tutkunuysanız fazlasıyla güzelunuza gidecek bir liste hazırladık. İşte hemen indirip oynayabileceğiniz ücretsiz mobil okey oyunları!Okey Zamanı Türkiye’nin en Yeni Teknoloji Okey Oyunudur