OKEY Nedir, Nasıl Oynanır?

OKEY Nedir, Nasıl Oynanır?

Okeyzamanı sizi OKEY oynamaya devam ediyor. Peki okey oyunu ile ilgili bir bilginiz mi yok? O zaman bu yazı tam size göre.

Okey dört kişi ile oynanan bir oyundur. Okey taşları 1 ile başlar ve 13 ile biter. 4 renkten oluşan okeyin 2’şer adet taşı bulunmaktadır. Bu oyunun bunun yanı sıra 2 tane de sahte okey denilen taşı bulunmaktadır ve hepsi toplamda 106 adet bulunmaktadır. Oyunun başlangıcında herkeste 14 adet taş bulunmaktadır. Yalnızca bir kişide 15 adet taş bulunmaktadır. Okey taşları dağıtıldıktan sonra herkes bu taşları ‘ıstıka’ya dizerler. Geriye kalan taşlar kapalı bir biçimde ortaya konulur. Ortada kapalı duran taşların üzerinde sadece bir taş açıktır ve bu açık olan taşın bir üstü ‘okey’ olarak adlandırılır. Okey olarak tabir edilen bu taş kime geldiyse o kişi bunu istediği herhangi bir taş yerine kullanabilir.

Oyun, ilk oyuncunun elinde işine yaramayan herhangi bir taşın yanındaki oyuncuya bırakması ile başlamış olur. Okeyde yapılması gereken aynı renkteki taşları sıra bir biçimde dizmektir. Örnek vermek gerek görülürse kırmızı renkteki okey taşlarını 11-12-13 diye yan yana olacak biçimde dizmektir. 13 sayısından sonra yana yine kırmızı bir gelebilir ama bu sayıdan sonra 2 gelemez. Yani 12-13-1-2 diye bir dizilim biçimi bulunmamaktadır. Bu biçimde dizilebileceği gibi aynı sayılı taşların farklı renklerinden de bir grup oluşturulabilir. Sırası gelen oyuncu bir önceki oyuncunun atmış olduğu taşı alabilir veya ortadan bir taş çekebilir. Bunun sonrasında da ıstakasından istediği bir taşı yana atar. Oyun sürekli olarak bu devir daim biçiminde sürmektedir.

Başta adı geçen sahte okeyi kısaca bahsedelim. oyunun başında ortada tek açık taş olan ve üstü okey olarak kabul edilen sayının yerine kullanılacak bir sayıya ihtiyaç vardır. İşte bu ihtiyacı karşılayacak olan sahte okeydir. Buna örnek verecek olursak ortada açık olan taş kırmızı 4 olsun. Kırmızı 5 okeydir. Bu okey istenilen taşın yerine kullanılır. Sahte okey de kırmızı 5 taşının yerine kullanılır.

Oyunun içerisinde bir de gösterge vardır. Bu da oyuna başlarken yerde açık olan taşın diğer teki taşlar ilk dağıtıldıktan sonra bir oyuncuya gelmişse ona gösterge denilmektedir. Bu gösterge oyunculardan hangisine denk geldiyse ve oyuncu oyunun başında bunu belirtmişse diğer oyunculardan birer puan düşürülür.

Okey Zamanı Türkiye’nin en Yeni Teknoloji Okey Oyunudur