Zokey Oyna

Zokey

Okey Taşları

Normal ZOkey taşları, 4 farklı renk halinde gruplanmıştır ve her taştan ikişer tane bulunmaktadır. 104 taşta, 1’den 13’e kadar sayılar yazılıdır, diğer iki taşta ise sayı yazılı değildir ve bu iki taş, herhangi bir renk grubunda değildir. Bu iki taşa, joker taşı (sahte okey taşı) denilmektedir. Bu taşlar, oyun sırasında gerçek okey taşı yerine geçebilme özelliğine sahiptirler.

Oyunun Amacı

 ZOkey Oyununda amaç, oyuncunun taşları ıstakasına kurallar uygun şekilde ilk olarak dizmesidir.

Nasıl Oynanır

Normal okey oyunu başlamadan önce, taşların ıstakaların önüne ters bir şekilde ve beşerli gruplar halinde dizilmesi gerekmektedir. Bu dizilme tamamlandığı zaman 106. taş herhangi bir gruba dahil olmayacaktır ve bu taş daha sonra okey taşının yerine geçecektir.

Taşlar gruplandıktan sonra, bir oyuncu iki kez arka arkaya zar atar. İlk atılan zar ile ıstakanın önündeki kaçıncı gruptan başlanacağı, ikinci zar ile seçilen grupta alttan kaçıncı taştan başlanacağı belirlenir. Zar sonucunun 6 gelmesi durumunda, beşli grubun ortasındaki taş seçilir. Zar atışı ile seçilen bu taş, gösterge taşı olacaktır ve gösterge taşının üzerinde yazılı sayının 1 fazlası olup gösterge taşı ile aynı renkte olan taş, okey taşı olup, bütün taşların yerine geçebilmektedir.

Daha sonra, bir kişi taşları dağıtır ve bu dağıtım sonucunda oyuna başlayacak olan kişinin 15 taşı, diğer kişilerin 13’er taşı olur. Dağıtımdan sonra artan taşlar, ters bir şekilde masanın ortasına konur ve oyun kişilerin taşlarına ıstakalarına dizmesi ile başlar.

Okey Zamanı Türkiye’nin en Yeni Teknoloji Okey Oyunudur